آیبز

 آلودگی هوای کلانشهراصفهان  - آی بز

بابک صادقیان در گفت‌وگو با خبرنگار اصفهان 15 اظهار داشت: کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به هفت صبح امروز دوشنبه – ۲۵ اسفند – با میانگین ۷۰ در وضعیت قابل قبول (سالم) ثبت شد در حالی که در نخستین ساعات امروز شاخص کیفی هوای این کلانشهر افزایش یافت و هم اکنون با میانگین ساعتی ۱۴۵ بر مدار (نارنجی) ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

وی با اشاره به وضعیت هوا در ایستگاه‌های سنجش دائم آلودگی شهر اصفهان، افزود: کیفیت هوا صبح امروز در میدان احمدآباد با شاخص ۱۴۸، میدان انقلاب با شاخص ۱۰۹، خیابان پروین با شاخص ۱۲۸، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۴۵، خیابان‌های رودکی و کاوه با شاخص ۱۲۲ و کردآباد با شاخص ۱۳۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

مدیر امور آزمایشگاه‌های محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه کیفیت هوا تنها در دو ایستگاه رهنان و خیابان میرزاطاهر در شرایط سالم است، ادامه داد: شاخص‌ها در ایستگاه‌های خیابان استانداری با میانگین ۱۸۰، خیابان فرشادی با میانگین ۱۵۴، میدان فیض با شاخص ۱۵۷ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۵۵ وضعیت (قرمز) ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

صادقیان با اشاره به کیفیت هوای شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان نیز، گفت: امروز شاهین شهر با میانگین ۶۱ و شهر سجزی با میانگین ۹۱ در شرایط سالم است؛ همچنین داده‌های ایستگاههای سنجش کیفی هوا در شهرهای خمینی شهر، نجف آباد، کاشان و منطقه دولت آباد در دسترس نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

بازدید : - بار دسته بندی : ریپورتاژ تاريخ : 7 آگوست 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.